شپش سر

شناسایی شپش با نگاه کردن به سر کودکان

کثیف؛ هرجا که یک سر پرمو باشد، پیدایشان می‌شود این حشره‌های انگلی موذی.
 شپش نه فقیر و غنی می‌شناسند، نه تمیز و کثیف؛ هرجا که یک سر پرمو باشد، پیدایشان می‌شود این حشره‌های انگلی موذی. اگر فرزندتان دچار شپش سر شده، خجالت نکشید. این حشره، لابه‌لای موهای تمیز هم رشد می‌کند. پس، دنبال راهی برای درمان بگردید.

1) شپش سر چیست؟
شپش سر که خیلی‌ها از شنیدن اسمش هم رو ناراحت می شوند و به گونه ای بدن آنها میلرزد یا چندش‌شان می‌شود، حشره انگلی کوچکی است که فقط لابه‌لای موهای سر انسان رشد می‌کند و توانایی زندگی در هیچ قسمت دیگری از بدن انسان یا حیوان را ندارد. این حشرات که عمری به درازای تاریخ دارند، از کانادا گرفته تا هندوستان، دیده می‌شوند.

 

چرخه تكاملي شپش| چرخه زندگي

2) آیا شپش سر، بیماری است؟
نه! شاید تعجب‌آور باشد، اما شپش سر، خلاف شپش تنه، حامل هیچ بیماری نیست. این حشره، فقط از خون انسان تغذیه می‌کند و به‌خاطر آلوده شدن پوست به بزاقش، محرک خارش‌های شدید خواهد بود. بنابراین عوارض پوستی، نه به‌خاطر شپش، بلکه به‌دلیل خاراندن و زخمی کردن پوست سر با ناخن‌ها ایجاد می‌شوند.

3) چه عواملی، در ابتلا به شپش، موثر است؟
بلندی یا کوتاهی موها، جنس یا رنگ‌شان یا سن فرد، تاثیری در انتقال شپش ندارد و حتی خلاف باور عمومی، عدم رعایت نکات بهداشتی هم باعث ابتلا به شپش نیست. در واقع، موهای تمیز، محیط مناسب‌تری برای رشد این حشره هستند.

4) چه کسانی در خطرند؟
همه، اما از آن‌جا که عامل سرایت شپش، تماس سر یا موهاست و چون تماس فیزیکی نزدیک بین بچه‌ها، به‌ویژه هنگام بازی در مکان‌هایی مثل پارک، مدرسه، مهدکودک و… بسیار شایع است، بنابراین شیوع شپش، در سن سه تا 12 سال، بیش‌تر است.

5) چه زمانی به وجود شپش، مشکوک شویم؟
بروز خارش شدید در سر که به‌صورت کاملا غیرمنتظره و ناگهانی ایجاد شده، می‌تواند دلیلی برای وجود شپش باشد. با این حال، برای تشخیص دقیق، خارش، به‌تنهایی کافی نیست و باید بررسی دقیق‌تر انجام شود.

6) از کجا مطمئن شویم سر فرزندمان، شپش دارد؟
برای این کار، یک شانه مخصوص بخرید، سر کودک را روی یک حوله یا پارچه سفید خم کنید و موها را از سمت گردن به جلو و در حالت خشک شانه بزنید. اگر ذراتی که از سر کودک روی حوله می‌ریزند، حرکت داشته باشند، به احتمال زیاد، به شپش مبتلا شده است.

7) چگونه از شپش جلوگیری کنیم؟
برای او، کلاه، شانه، برس و حوله مجزا بخرید و هرگز از وسایل دیگران، برای شانه زدن یا بستن موی کودک استفاده نکنید. اگر موهایش بلند است، موقع بازی، آن‌ها را جمع کنید یا ببافید. از مواد شیمیایی مثل نفت و… استفاده نکنید؛ چون باعث مقاوم شدن این حشره به درمان‌های احتمالی می‌شود.

حقایق شپشی
1) شپش نمی‌پرد و پرواز نمی‌کند، بلکه با چنگ زدن به ساقه موها، به‌سرعت، جابه‌جا می‌شود.

2) تخم شپش، به‌خاطر رنگ سفید مایل به زردش، گاهی با شوره سر اشتباه گرفته می‌شود. فرق‌شان این است که تخم‌ها، محکم به ساقه مو می‌چسبند و به‌سختی کنده می‌شوند.

3) شپش معمولا پشت گردن، گوش و شقیقه‌ها را برای زندگی انتخاب می‌کند.

4) شپش، موهای کوتاه و بافته شده را دوست ندارد.

5) درمان شپش باید در دو نوبت با فاصله هفت تا 10 روز انجام شود وگرنه دوباره سر و کله جانور، لابه‌لای موها پیدا می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *